07 grudnia 2024

Jesteś kierowcą i zastanawiasz się, czy musisz wymienić opony w swoim samochodzie? Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest regularna wymiana opon. Sprawdź, co może wskazywać, że opony w Twoim aucie wymagają wymiany.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Opony – jak długo użytkować?

Zużyte opony stanowią niebezpieczeństwo na drodze. Niestety, niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, a na wymianę opon decyduje się dopiero wtedy, gdy opony wpływają na jakość prowadzenia pojazdu. Stare opony mają wyższe ryzyko przebicia. Wystarczy więc niefortunne najechanie na dziurę bądź kamień, aby doprowadzić do przebicia opony. Co więcej, opony wymagające wymiany mogą także znacznie wydłużać drogę hamowania, co może być niezwykle niebezpieczne w sytuacjach awaryjnych.

Niestety, nie można jednoznacznie stwierdzić, jak często należy wymieniać opony, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Na stan opon wpływa przede wszystkim stan dróg, po których na co dzień się poruszamy. W wielu przypadkach zostawia on wiele do życzenia, a kierowcy każdego dnia zmagają się z jazdą po dziurach i wybojach. Wpływ na stan opon ma również styl jazdy kierowcy, rodzaj opon oraz ich jakość. Często producenci opon zalecają ich wymianę co 5-10 lat od daty ich produkcji.

O stan opon powinni zatroszczyć się także wszyscy kierowcy, którzy swoim autem wybierają się w długą podróż. Podróże autem po krajach europejskich z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, podróżowanie własnym samochodem jest niezwykle wygodne i daje poczucie wolności. Wybierając się więc w podróż np. do Austrii, kierowcy powinni pamiętać, nie tylko o zakupie winiety Austria. Szczególną uwagę należy powinni poświęcić również oponom, które stanowią kluczowy element bezpiecznej podróży. W kilkutysięczną podróż należy wybrać się przede wszystkim sprawnym autem. Oprócz wizyty u mechanika w celu kontroli pojazdu i uzupełnienia wszystkich płynów i olei, warto wybrać się do profesjonalnego serwisu opon, gdzie ich stan zostanie sprawdzony za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Kiedy opony są do wymiany?

Zważając na przepisy panujące w wielu krajach europejskich, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Nie warto jednak czekać, aż stan opon będzie aż tak zły, lecz zdecydować się na ich wymianę, gdy głębokość bieżnika wynosi już 3 mm. Gdy na oponie zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, wyrwy, przecięcia czy deformacje, oponę powinniśmy wymienić natychmiastowo. Regularna kontrola stanu opon to podstawa. Dzięki temu podczas jazdy kierowca może czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

W sezonie letnim i zimowym zmiana opon jest absolutnie niezbędna dla bezpieczeństwa na drodze. Kierowcy często zmieniają opony dwa razy w roku, przystosowując się do warunków atmosferycznych. Najczęściej opony zimowe stosuje się od listopada do marca. Charakteryzują się one specjalną mieszanką gumy, która lepiej radzi sobie w niskich temperaturach, oraz bieżnikiem, który lepiej odprowadza wodę i śnieg, co zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Od kwietnia do października zaleca się stosowanie opon letnich. Są one wykonane z twardej gumy, która nie zmiękcza się w wysokich temperaturach, co oznacza, że zapewniają lepszą stabilność i krótszą drogę hamowania na suchej nawierzchni. Ponadto opony letnie są zazwyczaj cichsze i zużywają mniej paliwa w porównaniu do opon zimowych. Istnieje też grupa kierowców, która korzysta z opon całorocznych. Są one kompromisem między oponami letnimi a zimowymi, oferując dobre, choć nieidealne właściwości w obu sezonach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy nie pokonują dużych odległości, nie jeżdżą w ekstremalnych warunkach pogodowych lub mieszkają w regionach, gdzie warunki pogodowe są łagodne przez cały rok. Wybór odpowiednich opon zależy od indywidualnych potrzeb kierowcy i warunków, w jakich najczęściej porusza się pojazd.

Pasjonat motoryzacji z wieloletnim doświadczeniem, Jan Szymański jest sercem i duszą portalu motoryzacyjnego Łada Klub. Jego głęboka wiedza o branży, połączona z nieustającą ciekawością, pozwoliła mu na stworzenie jednego z najbardziej cenionych źródeł informacji motoryzacyjnych w Polsce.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz