Śruby i nakrętki to podstawowe części używane do skręcania ze sobą poszczególnych elementów. W samochodach osobowych, czy innych pojazdach mechanicznych mogą się jednak okazać niewystarczające. Wtedy potrzebne jest użycie klejów anaerobowych, które pozwolą stworzyć trwałe połączenia śrubowe odporne na drgania. Jak odkręcić taką śrubę po zabezpieczeniu?
Klej anaerobowy to specjalistyczny klej do gwintów, który wyróżnia się specyficznym przebiegiem utwardzania. Ten rodzaj kleju utwardza się pod wpływem odcięcia dopływu powietrza lub w kontakcie z metalem. Dlatego to doskonały wybór do wzmacniania śrub i gwintów.
Z kleju anaerobowego powszechnie korzysta się do zabezpieczania gwintów oraz śrub. Dzięki niemu można stworzyć trwałe połączenia, które nie pękną pod wpływem drgań silnika, czy zawieszenia.
Zastosowanie kleju to jedyny sposób pewnego zabezpieczania gwintów w pojazdach mechanicznych. Klej anaerobowy pozwoli stworzyć trwałe połączenie na całej powierzchni gwintu. Taki klej do gwintu pozwala nie tylko na wzmocnienie i zabezpieczenie połączenia. Oprócz tego:
Na rynku można znaleźć różne rodzaje klejów, z którymi warto się zapoznać, by wybrać odpowiedni typ. Dawniej rodzaje klejów oznaczało się za pomocą koloru opakowania. Obecnie do przyjętych barw stosują się tylko niektórzy producenci. Kleje anaerobowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:
Aby klej anaerobowy spełnił swoje zastosowanie, trzeba go prawidłowo nałożyć. Tylko w takim wypadku kleje zapewniają szczelność i minimalizują ryzyko luzowania się śrub. Pierwszym krokiem będzie dobór odpowiedniego rodzaju kleju. Jeśli trzeba zabezpieczyć mechanizmy, które nie muszą być łatwo demontowalne, dobrze sprawdzą się mocniejsze kleje. Dzięki nim mamy pewność, że gwint został szczelnie zakręcony.
Źródło: pexels.com
Niezwykle istotne jest również to, by kupić klej anaerobowy (klej do gwintu) wysokiej jakości. Z tego powodu warto stawiać jedynie na produkty sprawdzonych producentów. Tylko one zagwarantują dobre uszczelnienie mechanizmu, które wytrzyma wiele lat i ochroni śrubę przed przypadkowym odkręceniem.
Bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak poprawnie stosować klej anaerobowy. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju, pora na przygotowanie gwintów i śrub. Przed zastosowaniem wybranego kleju, gwinty należy dokładnie oczyścić. Niewielkie zaoliwienie powierzchni jest z reguły tolerowane przez kleje, lecz pogarsza szczelność i wytrzymałość połączenia.
Należy też dobrać odpowiednią ilość. Wbrew pozorom w stosunkowo niewielkich opakowaniach kryje się ilość kleju wystarczająca do połączenia wielu mechanizmów. Klej anaerobowy nie wymaga bowiem użycia sporej ilości, by przy wkręcaniu śruby stworzyć mocne, wytrzymałe połączenie.
Zabezpieczenie gwintów wymaga jedynie kropelki kleju nałożonej na śrubę oraz gwint. Środka nie trzeba rozprowadzać. Wkręcenie śruby sprawi, ze preparat automatycznie rozprowadzi się po całej powierzchni gwintu.
Po nałożeniu kleju trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu. To, jak długo schnie klej zależy od wybranego produktu i materiału, na którym jest stosowany. W przypadku stopu metalu kleje do gwintów utwardzają się nieco dłużej. Z reguły wystarczy około 12 godzin. Można też zastosować specjalistyczne preparaty, które przyspieszają proces schnięcia i utwardzania.
Anaerobowy klej pozwala stworzyć bardzo wytrzymałe połączenia. Nie oznacza to, że takich śrub nie da się później odkręcić. Jak to zrobić? Wiele zależy od typu kleju, który użyto do zabezpieczania gwintu. Kleje lekkie można przełamać za pomocą zwyczajnych narzędzi.
Sytuacja wygląda nieco trudniej, gdy użyty został tzw. niebieski klej, czyli średnio demontowalny. Zabezpieczenia gwintów wykonane za jego pomocą mogą wymagać użycia dużej siły oraz specjalistycznych narzędzi.
Najmocniejszym klejem jest czerwony. Po osiągnięciu pełnego utwardzenia, wykręcenie śruby jest niemal niemożliwe. W takich sytuacjach pomogą jedynie wysokie temperatury, a dokładniej ogień. Kleje anaerobowe o takiej mocy musimy ogrzać do około 180 stopni w skali Celsjusza. Spalenie kleju pozwoli na usunięcie śrub zabezpieczonych za pomocą najmocniejszych spoiw.
Ważne! Pamiętaj, że spalenie kleju jest niemożliwe, jeśli śruba znajduje się blisko materiałów łatwopalnych. W takiej sytuacji jedynym wyjściem pozostaje użycie środków chemicznych dedykowanych do pracy z klejami anaerobowymi.
Pasjonat motoryzacji z wieloletnim doświadczeniem, Jan Szymański jest sercem i duszą portalu motoryzacyjnego Łada Klub. Jego głęboka wiedza o branży, połączona z nieustającą ciekawością, pozwoliła mu na stworzenie jednego z najbardziej cenionych źródeł informacji motoryzacyjnych w Polsce.