23 kwietnia 2024

Każdy posiadacz dwóch lub czterech kółek doskonale wie jakie konsekwencje może mieć wystawienie auta, roweru czy motocykla na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Nie dziwi więc fakt, że absolutnym must-have właścicieli prywatnych posesji stały się wolnostojące lub wbudowane w bryłę budynku garaże.

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na budowę ogrzewanego garażu, dlatego dziś wraz z ekspertami z Ogrodolandii podpowiadamy o czym pamiętać przy samodzielnej budowie drewnianej wiaty garażowej.

Kiedy warto przystąpić do budowy wiaty garażowej?

Wiata garażowa np. z pokryciem dachowym z falistych płyt bitumicznych jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla osób, które mają już garaż wolnostojący i potrzebują dodatkowej przestrzeni, jak i tych, którzy takowego właśnie nie posiadają i szukają rozwiązania, które nie nadwyręży zanadto ich domowego budżetu.

Budowa garażu jest bowiem znacznie droższa niż budowa wiaty, której poszczególne elementy łączy się ze sobą za pomocą łączników stalowych. Atutem wiaty jest również fakt, że każdy doświadczony majsterkowicz może samodzielnie ją skonstruować uwzględniając przy tym swoje własne potrzeby, także te najbardziej specyficzne.

Dwa najpopularniejsze rodzaje wiat garażowych z drewna

To jak sama nazwa wskazuje wiata garażowa znajdująca się w granicach posesji, jednak niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Oprócz swojego głównego przeznaczenia może ona także pełnić funkcję ozdobną posesji i swoim wykończeniem nawiązywać do całej aranżacji ogrodu zgrabnie się w nią wpasowując.
To wiata przytwierdzona do wybranej ściany domu bądź też mająca formę podcienia przykrytego nadbudówką poddasza. Przyścienna wiata garażowa z drewna może mieć konstrukcję „otwartą” bądź też ograniczoną z jednej strony ażurową ścianką, która znakomicie sprawdzi się jako wsparcie dla efektownych roślin pnących.

Sprawdź kolekcję wolnostojących wiat garażowych z Ogrodolandii

Drewniana wiata garażowa – jaki naturalny surowiec sprawdzi się najlepiej?

Jakie belki na wiatę garażową wybrać? W zdecydowanej większości przypadków zalecanym materiałem jest tzw. drewno klejone, a więc surowiec budowlany, który pozyskuje się na skutek złączenia ze sobą kilku warstw desek z drewna świerkowego lub sosnowego.

Choć tak jak większość typów drewna wymaga ono specjalnej (i regularnej!) pielęgnacji oraz konserwacji, to wiata garażowa z drewna klejonego z pewnością będzie stabilna, a dzięki podatności surowca na formowanie i jego niewielką wilgotność konstrukcja wiaty może przybierać rozmaite formy i jednocześnie nie tracić na skutek tego swojej wytrzymałości.

Stawiamy wiatę garażową: wymagania formalne, które trzeba spełnić

Czy wiata garażowa wymaga wydania pozwolenia na budowę? Wszystko zależy od… wymiarów wiaty!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego wiata garażowa o powierzchni zabudowy do 50 m2 nie wymaga zgłoszenia, ani też ubiegania się o pozwolenie na budowę, jednak jedynie wówczas, gdy znajduje się ona na działce z budynkiem mieszkalnym lub też przeznaczonej na budownictwo mieszkaniowe, a łączna ilość wiat nie przekracza liczby dwóch obiektów na każde 1000 m2 działki.

Jeżeli jednak wiata garażowa będzie zajmować większą powierzchnię, wówczas musisz wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, do którego powinieneś dołączyć:

  • projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami stworzony przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane;
  • aktualną decyzję o lokalnych warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;Tak skonstruowany wniosek powinieneś złożyć do starostwa lub innego urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.

W jakiej odległości od granicy działki może stanąć wiata garażowa?

Planujesz postawić drewnianą wiatę garażową? W takim razie koniecznie pamiętaj o tym, że musi się ona znajdować w odległości wynoszącej 7 m od okien budynku i 3 m od granicy działki. Utrzymanie wspomnianych odległości nie jest konieczne jeżeli wiata samochodowa styka się bezpośrednio z parkingiem na sąsiedniej posesji.

Wielostanowiskowa wiata garażowa znakomicie sprawdzi się np. przy hotelu czy restauracji

Budowa wiaty garażowej – 3 najważniejsze kroki

  • Poziom terenu, na którym stanie, wiata powinien być nieznacznie wyniesiony, gdyż zmniejszy to ryzyko powstawania kałuż (co z pewnością docenisz podczas pierwszej ulewy). Nie obejdzie się tutaj także bez utwardzenia podłoża i podjazdu (np. z wykorzystaniem kostki betonowej lub kostką drewnianą) jednocześnie mając na względzie fakt, że konieczne może okazać się wykonanie głębszego korytowania niż było to przewidziane.
  • Po ukończeniu pierwszego kroku możesz skupić się na pracach związanych ze stworzeniem konstrukcji, która powinna być wykonana z bali drewnianych o przekroju 10×10 cm najlepiej z drewna sosnowego, gdyż to właśnie ono wykazuje się bardzo dobrą odpornością na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Także tych najbardziej niesprzyjających – jego właściwości dodatkowo polepszy impregnacja.
  • Gdy poszczególne elementy konstrukcyjne połączysz już ze sobą złączami ciesielskimi, a całość dodatkowo usztywnisz skośnie zamocowanymi, krótkimi belkami, przejdź do prac nad zadaszeniem wiaty. Jego nachylenie powinno być pod kątem 15 stopni, a do pokrycia dachowego możesz wykorzystać gonty, płyty poliwęglanowe lub blachodachówki. Wystrzegaj się za to dachówek cementowych, gdyż dodatkowo obciążają one konstrukcję wiaty, a dodatkowo mogą zostać poderwane przez silny wiatr.

Zadaszenie wiaty garażowej – z czego powinno być wykonane?

Nagminnie powtarzającym się pytaniem wśród osób, które planują, że to właśnie wiata samochodowa z drewna stanie na ich posesji jest to jaki materiał wybrać na pokrycie dachu wiaty. Fakt ten wcale nas nie dziwi – wybór na rynku jest niezwykle różnorodny, a każda z opcji ma swoich przeciwników i zwolenników.
Pokrycie dachowe wiaty powinno być idealnie dopasowane do dwóch kwestii: stylu budynku mieszkalnego oraz kąta pod jakim jest nachylenie zadaszenia. Konstrukcja wiaty garażowej może być więc wykończona tą samą dachówką, która znajduje się na dachu Twojego domu bądź też możesz wykorzystać do tego celu płyty bitumiczne, tradycyjną papę, blachodachówkę, płyty PCV lub poliwęglan komorowy.

Drewniana wiata garażowa ze schowkiem jest znacznie tańsza niż garaż

Ile kosztuje budowa wiaty garażowej?

W tym przypadku ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na ostateczną wysokość kwoty jaką przyjdzie Ci zapłacić za wiatę garażową składa się kilka czynników. Jednym z nich jest m.in. to na którą wersję się zdecydujesz – czy podejdziesz do zadania ambitnie i wybierzesz samodzielną budowę wiaty garażowej lub też kupisz drewnianą wiatę do samodzielnego montażu z prefabrykatów, czy też zdecydujesz się na gotową konstrukcję z drewna sosnowego i zatrudnisz do jej postawienia ekipę fachowców.

To ile będzie kosztować wiata garażowa zależy także od wybranego rodzaju drewna, konieczności przeprowadzania dodatkowych prac (takich jak np. impregnowanie bądź/i olejowanie), kosztów wykonania fundamentów, a także rozmiarów wiaty garażowej i tego czy jej konstrukcja wzbogacona jest o dodatkowe pomieszczenia gospodarcze czy inne rozwiązania zwiększające jej funkcjonalność.
Najprostsze gotowe modele alternatywy dla klasyki jaką jest garaż wolnostojący można znaleźć w popularnych sklepach już za kilka tysięcy złotych.

Gdzie kupić gotową wiatę garażową?

Jeżeli wizja samodzielnej budowy wiaty garażowej nieco Cię martwi i zamiast tego wolałbyś raczej zlecić to zadanie komuś innemu bądź (jeszcze lepiej) zakupić gotowy projekt wiaty garażowej z drewna, to oczywiście masz taką możliwość.

W tym sezonie solidne, wytrzymałe i estetycznie wykonane wiaty samochodowe z naturalnego drewna wzbogaciły m.in. ofertę sklepu online Ogrodolandia, który proponuje bogaty wybór wiat garażowych zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.

Znajdziesz tutaj m.in.:

  • wiaty garażowe jedno i dwustanowiskowe, a także wykonywane pod wymiar modele dla większej ilości samochodów;
  • drewniane wiaty garażowe z pomieszczeniem gospodarczym;
  • projekty wiaty garażowej z drewna z dachem jednospadowym, dwuspadowym bądź kopertowym nie wymagające pozwolenia na budowę oraz wiele innych propozycji wykonanych z najwyższej jakości drewna dostępnych w przystępnych cenach. Zapomnij o samodzielnym stawianiu wiaty garażowej i postaw na sprawdzoną i cenioną Ogrodolandię.

Pasjonat motoryzacji z wieloletnim doświadczeniem, Jan Szymański jest sercem i duszą portalu motoryzacyjnego Łada Klub. Jego głęboka wiedza o branży, połączona z nieustającą ciekawością, pozwoliła mu na stworzenie jednego z najbardziej cenionych źródeł informacji motoryzacyjnych w Polsce.

Polecane wpisy

Komentarz 1

  1. Filip
    Filip
    maj 16, 2023 at 12:56 pm

    Ulala, budowa wiaty garażowej w obecnych czasach to niemal koszt postawienia jakiegoś małego domku letniskowego. Mnie na razie wystarczy parking miejski 😀

    Odpowiedz

Zostaw komentarz