12 października 2024

Wiele osób chciałoby móc prowadzić samochód, bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii B. Czy jest to jednak możliwe? Okazuje się, że tak. Istnieją specjalne rodzaje pojazdów, którymi można jeździć bez posiadania uprawnień. W tym artykule postaramy się przedstawić te pojazdy oraz omówić, na jakich zasadach można je prowadzić.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Czym można jeździć bez prawa jazdy?

Zgodnie z polskim prawem jedyne pojazdy, które możesz prowadzić, nie posiadając żadnych uprawnień to: pojazd zaprzęgowy, rower, a także wózek rowerowy. Od niedawna na rynku bardzo popularne stały się elektryczne rowery oraz hulajnogi.

Samochód, do którego prowadzenia nie jest potrzebne prawo jazdy kategorii B to tak zwany mikrosamochód. Nie można jednak nim kierować, posiadając jedynie dowód osobisty, musisz spełnić określone warunki. Poruszanie się takim pojazdem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień – dowiesz się, jakich z dalszej części artykułu. W 2013 roku przepisy dotyczące mikrosamochodów uległy zmianie, co spowodowało powstanie nieprawdziwych przekonań o możliwości prowadzenia takiego pojazdu bez posiadania jakichkolwiek uprawnień. Dlatego też, przed rozpoczęciem jazdy warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i mieć właściwe uprawnienia.

Należy pamiętać, ze czterokołowce to także pojazdy mechaniczne, o które trzeba właściwie dbać. Wymiana oleju oraz filtrów jest niezwykle ważna dla każdego silnika, filtry możesz zamówić w wygodny sposób tutaj: https://agro-filtry.pl/filtry/massey-ferguson-3080. Możesz spokojnie zaufać firmie, która wie, jak bardzo istotny jest Klient!

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Jakim autem można jeździć bez prawa jazdy?

Mikrosamochód wizualnie przypomina tradycyjny samochód, jednak jego parametry techniczne są inne. Według ustawy o kierujących pojazdami, prawo jazdy kategorii B nie jest wymagane, żeby kierować czterokołowcem:

  • lekkim, czyli pojazdem, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja uniemożliwia mu rozwinięcie prędkości powyżej 45 km/h,
  • ciężkim, czyli pojazdem przystosowanym do przewozu osób lub ładunku, którego masa własna wynosi odpowiednio do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.

Aby upewnić się, czy dany pojazd zalicza się do czterokołowców, należy sprawdzić jego homologację. Unijna homologacja dla czterokołowców lekkich to L6e, a dla czterokołowców ciężkich L7e.

Uprawnienia, jakich potrzebujesz do kierowania czterokołowcem:

  • lekkim – prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1,
  • ciężkim – prawo jazdy kategorii B1 lub wyższej.

Obowiązujące obecnie przepisy przewidują możliwość rozpoczęcia kursu i zdania egzaminu jeszcze przed 14. rokiem życia (kat. AM), natomiast przed 16. rokiem życia możesz dostać uprawnienia kategorii B1. Ważne jest jednak, żeby nie odbyło się to wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Mimo że mikrosamochody to świetne rozwiązanie do poruszania się po mieście i dla młodych kierowców to mają pewne ograniczenia:

  • nie mogą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych,
  • mają ograniczenie prędkości do 40 km/h, jeżeli jedzie z Tobą dziecko do lat 7,
  • jeśli czterokołowiec nie jest wyposażony w pasy, wszystkie osoby w nim muszą mieć założone kaski.

Czterokołowce mają także wiele zalet, takich jak, niskie spalania, szeroki wybór oraz wielkość i zwrotność, więc to tylko od Ciebie zależy, czy opłaca się kupić taki samochód.

Pasjonat motoryzacji z wieloletnim doświadczeniem, Jan Szymański jest sercem i duszą portalu motoryzacyjnego Łada Klub. Jego głęboka wiedza o branży, połączona z nieustającą ciekawością, pozwoliła mu na stworzenie jednego z najbardziej cenionych źródeł informacji motoryzacyjnych w Polsce.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz